2017. december 28-án 10 éves lett a SASFA!
A “Farkasréti Esték” sorozat keretében a SASFA januári, ÜNNEPI előadása:
Emlékezés az elmúlt évek előadásaira
Házigazda: Simó József
Vendég: Dóczy Péter színművész
Előadás:
csillagász, zenész, író
Az előadás időpontja:
2018. január 31. este öt órától (17 óra!)
Helyszíne:
Farkasréti Általános Iskola
Bp. XI., Érdi út 2.
Mindenkit szeretettel vár:
a Sasadi és Farkasréti Öregdiákok Egyesülete
OTP 11712073-21074363
Mobil: +36 70 280 4089
A belépés díjtalan!
Újbuda Önkormányzata támogatásával!
www.sasfa.hu sasfa@t-online.hu
A “Farkasréti Esték” sorozat keretében a SASFA novemberi vendége:
matematikus (populációgenetikai alkalmazások)
Az előadás időpontja: 2014. november 26. szerda este hat óra.
Helyszíne: a Farkasréti Általános Iskola Bp. XI., Érdi út 2.
Mindenkit szeretettel vár:
a Sasadi és Farkasréti Öregdiákok Egyesülete
Mobil: +36 70 280 4089
A belépés díjtalan!
www.sasfa.hu sasfa@t-online.hu
“A populációgenetika az elmúlt évtizedek egyik legdinamikusabban fejlődő tudományága.
2012-ben szerveztünk egy expedíciót Szibériába, hogy legközelebbi nyelvrokonainktól, a manysiktól vegyünk genetikai mintákat. Anyagunkat idán ősszel publikálták az egyik nemzetközi genetikai folyóiratban.
Két dolog vezérelt minket.
1.) A manysik a kihalás szélére kerültek. Ha mi nem végezzük el most ezt a kutatást, akkor könnyen lehet, hogy a következő nemzedéknek erre a vizsgálatra már nem lesz lehetősége.
2.) Kíváncsiak voltunk, hogy a magyar-manysi genetikai kapcsolatok milyen genetikai szegmensekben mutathatóak ki.
Egyik legérdekesebb eredményünk, hogy találtunk egy olyan, populációgenetikai nézőpontból viszonylag fiatalmutációt, amely összeköti a magyar és manysi népességet és egyelőre potenciális ugor migrációs markernek tűnik.
Amennyiben a további kutatások megerősítik a jelenlegi eredményeket, akkor a mutáció elterjedésének vizsgálata komoly impulzust adhat későbbiekben a magyar őstörténeti kutatásoknak. Az már most látszik, hogy a székelyekben szignifikánsan magasabb ennek a mutációnak az aránya, ami arra hívja föl a figyelmet, hogy a székelyek nem egyszerűen mindig is magyarok voltak, hanem jobban megőrizték az eredeti magyar génállományt. Mindez a székely hagyomány számos elemét más megvilágításba helyezheti.”
Időpont: 2012. június 8.
Helyszín: Sas-hegy Természetvédelmi Területen (XI. Budapest, Tájék utca 26.)
A rendezvény részletes programja:
15 óra Séta a tanösvényeken
16 óra Állatbemutató előadás
17 óra Dr. Kézdy Pál előadása a Sas-hegyről
18 óra sasfa avatás (Simó József és Sass Szilárd)
18.30 Friedrich Klára a sasfákról és “A megalit műveltség nyomairól a Tászok-tetőn”
20 óra Kubinyi Tamás: “Az útvesztés”
Szeptember: Grandpierre Atilla csillagász, fizikus, kandidátus, zenész, író, költő. Az előadás címe: „Az élet titka – magyarok az élet titkának nyomában. Beszámoló fél éves kutatóútjáról.”
A “Farkasréti Esték” sorozat keretében a SASFA februári vendége: Bíró András Zsolt antropológus, humánbiológus, a KURULTAJ főszervezője volt. Estjének címe: “A kazakisztáni Madjar törzs genetikai vizsgálata. A magyarok nyomai Közép-Ázsiában.”
Bíró András Zsolt antropológus, humánbiológust Iski Ibolya, a Pátria Rádió munkatársa kérte mikrofonhoz, akkor, amikor 2009. január végén Dunaszerdahelyen és Komáromban tartott előadást a 2006-os expedícióról. Lacza Tihamér 2009. február 21-én a Pátria Rádió műsorában Baski Imre turkológus, nyelvésszel készített beszélgetése után úgy konferálta fel az antropológust, mint azt a személyt, aki genetikai módszerekkel igyekszik alátámasztani a madjar-magyar rokonságot. Tudjuk, hogy itt nem igyekezetről, hanem konkrét eredményekről van szó, melyek igazolták, hogy a Torgaj-vidékén élő madjarok genetikai mintái a Kárpát-medencei magyarokéhoz állnak a legközelebb.
2009. május 28-i estünk vendége Máté Imre és beszélgetőtársa, Püski István volt. Köszönjük, hogy elfogadták meghívásunkat, és egy tartalmas estével ajándékoztak meg minket, amelynek címe: “YOTENGRIT, a sámánok hagyatéka” volt.
2009. február 26-i rendezvényünkön Dr Kiszely István történész, antropológus, biológus előadását hallgathattuk meg “A magyarság őstörténete magyar szemmel. Mit adott a magyarság a világnak? ” címmel.
Köszönjük az előadást és a nagy számban való résztvételt.